Szarość, podobnie jak biel i beż to jeden z podstawowych i ponadczasowych odcieni w aranżacji wnętrz. Pokochaliśmy nie tylko szare ściany, ale również meble, dodatki i tekstylia. Mimo ogromnej popularności, jaką na przestrzeni lat zyskał ten kolor, dla wielu wciąż pozostaje smutny, nudny i nijaki. Czy jest to słuszne nastawienie? Zdecydowanie nie! Powinniśmy jednak wiedzieć, z czym łączyć dominujące w naszych wnętrzach szarości, aby nie poprzestać na monochromatycznych aranżacjach, które faktycznie mogą okazać się nieciekawe. Sprawdźmy więc, w jakich duetach szarość czuje się najlepiej!
Spokojne, neutralne zestawienia
Jeśli nie chcemy doprowadzić do tego, aby nasz pokój stał się ponury i monotonny, unikajmy stosowania tych samych lub bardzo zbliżonych odcieni szarości, jak i wykorzystywania jej w nadmiarze. Szarość potrafi stworzyć stylowy, nowoczesny efekt w każdym mieszkaniu, jednakże pod warunkiem jej trafnego zestawienia.
Nie musimy oczywiście na siłę przekonywać się do intensywnych, soczystych kolorów lub fantazyjnych wzorów, które absolutnie nie wpasowują się w nasze gusta. Szarość pięknie prezentuje się w klasycznych, eleganckich zestawieniach z bielą lub różnorodnymi odcieniami brązu i beżu. Jej połączenie z kolorami ziemi wprowadzi do naszego salonu ciepły, przytulny i spokojny klimat, sprzyjający wypoczynkowi.
Wyraziste kombinacje z udziałem szarości
Nowoczesne meble do salonu wybarwione na szaro będą rewelacyjnie współgrać z mocnymi, soczystymi kolorami, zarówno na ścianie, jak i w postaci dodatków i tekstyliów. Jest to m.in. żółć, turkus, malinowy róż, limonka lub czerwień. Pamiętajmy jednak, że tak wyraziste barwy powinny stanowić jedynie subtelnie wyważone akcenty.
Szarość i pastele
Pastele i szarość to duet idealny. Delikatny róż, mięta, lilia lub błękit stworzą w naszych wnętrzach spokojną, radosną i lekką atmosferę. Nie musimy obawiać się, że otrzymany efekt będzie zbyt cukierkowy lub dziecięcy, ponieważ szarość świetnie neutralizuje ich charakter. Pastele najlepiej zaprezentują się w postaci tekstyliów (koce, pledy, poduszki, zasłony) oraz na meblach tapicerowanych.
Szarość w ciemnej odsłonie
Chcąc zestawić szarość z ciemniejszymi barwami, pamiętajmy, że w takim przypadku nasz bazowy odcień powinien utrzymywać się w jaśniejszych tonach. W szczególności, gdy nasze mieszkanie nie należy do największych. Możemy zdecydować się na butelkową zieleń, granat, czy też bordo. Delikatne szarości warto łączyć również z czernią lub grafitem oraz elementami połysku. Mogą być to na przykład połyskujące, lustrzane fronty mebli, srebrne lampy, czy też pozostałe dodatki o miedzianym lub złotym błysku.