Odmiany stylu skandynawskiego – poznaj je wszystkie

Styl skandynawski to najczęściej miłość od pierwszego wejrzenia. Pokochaliśmy go za jego naturalność, świeżość i wysoką funkcjonalność. Skandynawskie wnętrza są lekkie, wypełnione światłem. Sprzyjają zarówno efektywnej pracy, jak i równie efektywnemu, błogiemu relaksowi. Proste, a zarazem wysublimowane formy, jasne kolory i naturalne materiały zachwycają obecnie różne pokolenia. Styl skandynawski niejedno ma jednak imię. Dzisiaj skoncentrujemy się dlatego na jego licznych odmianach, dzięki którym nasze możliwości aranżacyjne stają się jeszcze większe!

Styl skandynawski i jego różne oblicza

Urządzając wnętrza, najczęściej posługujemy się najpopularniejszymi, ogólnymi terminami, takimi jak właśnie „styl skandynawski”. W obrębie tego wystroju współcześnie wykształciło się już wiele różnych odmian, które zachowują oczywiście jego istotę, jednak dodają także coś od siebie. Różne odmiany stylu skandynawskiego bazują zatem na jego głównych założeniach, pozwalając nam jednocześnie na ciekawe urozmaicenia i elementy zaskoczenia. Zobaczymy to na przykładzie m.in. wariantu scandi chic, czy dark nordic.

Skandynawski design w salonie.

New nordic

Styl new nordic w szczególny sposób dba o ciepło ogniska domowego. To wystrój otulający, przyjemny i bardzo przytulny, nawiązujący do duńskiej filozofii hygge. W aranżacjach new nordic poza chłodnymi odcieniami z przewagą bieli i szarości pojawiają się również ciepłe beże i delikatne, odświeżające pastele. Ogromną rolę odgrywają także tkaniny, które występują we wnętrzach w większej ilości niż w klasycznym wariancie stylu skandynawskiego. Są to przede wszystkim liczne poduszki, koce, pledy, dywany. New nordic nie rezygnuje przy tym ze skandynawskiego minimalizmu, jednak wybiera jego przytulniejszą formę. W aranżacjach tych często dostrzeżemy ponadto meble o obłych liniach, w szczególności nowoczesne meble do salonu oraz wyraźnie uwypuklone struktury.

Dark nordic

W ramach stylu skandynawskiego wyodrębniamy także styl dark nordic, nierzadko określany jako ekstrawagancki, a nawet pozostający w sprzeczności z podstawową wersją stylu skandynawskiego. Dark nordic, na to wskazuje sama nazwa, nie boi się ciemniejszych kolorów. We wnętrzach zaaranżowanych w tym wystroju spotkamy się zatem nie tylko z jasną, łagodną paletą barw, ale i bardziej wyrazistymi tonacjami – grafitem, czernią, antracytem, granatem, czy szmaragdową zielenią. Z reguły występują one jako ciemne pokrycie ścian, jednak czasami pojawiają się również na pojedynczych bryłach. Przykładem może być tu zastąpienie jasnego drewna wykorzystywanego do produkcji mebli jego ciemniejszymi gatunkami. Wnętrza urządzone w stylu dark nordic nabierają dlatego bardziej eleganckiego, wyrafinowanego charakteru z towarzyszącą mu nastrojową atmosferą.

Przestrzeń dzienna w stylu dark nordic.

Scandi chic

Czy styl skandynawski i glamour mogą iść ze sobą w parze? Zdecydowanie tak, jeśli tylko zdecydujemy się na kolejną z popularnych odmian – scandi chic. Wystrój zmysłowy, elegancki, bardziej kobiecy. W wariancie scandi chic możemy pozwolić sobie na akcenty złota i miedzi, a także większą obecność pastelowego różu, mięty, czy błękitu. Spotkamy tu również luksusowe tkaniny, takie jak welur i aksamit oraz materiały, na przykład marmur z efektownym użyleniem. Podobnie jak pozostałe warianty, również i scandi chic nie rezygnuje jednak z funkcjonalności i prostoty. Meble nadal powinny dlatego charakteryzować się oszczędnym, wyważonym designem, a stosowane dodatki spójnością i umiarem.

Scandi boho

Scandi boho to nazwa, która mówi nam bardzo wiele. W stylu tym łączymy skandynawską prostotę i minimalizm z wyrazistymi i pełnymi różnorodności dodatkami boho. W związku z tym, że w obrębie samego stylu boho występuje wiele różnych odmian, scandi boho będzie zawsze połączeniem zaskakującym, nieoczywistym. Może przybierać bardziej wyważone oblicze lub egzotyczne, przepełnione etnicznymi kolorami, wzorami i strukturami. Oba style mają natomiast swój wspólny mianownik – zamiłowanie do natury i naturalnych materiałów (np. meble z rattanu, drewna), które zawsze będą zespalać ze sobą te dwa nurty.

Pokój w stylu scandi boho.