Jak rozmieścić półki na ścianie? Poznaj 4 propozycje!

Półki to jedne z niewielkich, jednak funkcjonalnych i przydatnych mebli, którymi możemy zagospodarować każde wnętrze. Mimo że aranżacja półek wiszących w pokoju z pozoru zdaje się prosta, w praktyce często przysparza wielu problemów w zakresie tego, jak rozmieścić je na ścianie. Sprawdźmy, jakie mamy w tym zakresie możliwości!

Różne oblicza półek

Białe półki z kwiatami, lusterkiem, zdjęciami. Półka półce nierówna. Sposób jej rozmieszczenia na ścianie zostanie uwarunkowany dlatego tym, na jaki model się zdecydowaliśmy. Inne możliwości dadzą nam pojedyncze, proste meble składające się z jednego kawałka płyty, a inne półki wielopoziomowe, czy asymetryczne.

O sposobie aranżacji półki we wnętrzu zadecyduje także to, jaki charakter pragniemy jej nadać. Czy chcemy, aby półka stała się elementem dekoracyjnym, wyróżniającym się na tle całej kompozycji? Czy też po prostu spójnie wkomponowała się w wystrój i pozostałe wyposażenie na zasadzie: nowoczesne meble do salonu i pochodząca z tej samej serii półka?

Na to, jak rozmieścimy półki na ścianie, wpłynie ponadto przestrzeń, jaką dysponujemy oraz to, co dokładnie chcemy na niej przechowywać. Czasami półki montuje się tylko po to, aby wyeksponować na nich rodzinne zdjęcia, pamiątki z podróży lub figurki dekoracyjne. Czasami jednak posiłkujemy się nimi, gdy brakuje nam miejsca do przechowywania, ale nie możemy pozwolić sobie na klasyczny regał, czy funkcjonalną komodę. W takiej sytuacji półka to przede wszystkim mebel na książki, dokumenty, zastawę stołową, czy zabawki dziecięce.

Półka nad łóżkiem lub kanapą

Opcja pierwsza to półka zawieszona nad łóżkiem w sypialni lub pokoju dziecka bądź nad kanapą w salonie. Półka zawieszona w tym miejscu sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy planujemy potraktować ją jako element dekoracyjny. Na takiej półce warto postawić kwiaty doniczkowe, zdjęcia w ramkach, pamiątki z podróży, dekoracyjne lampki, czy innego rodzaju ozdoby.

Jeśli zależy nam na jeszcze lepszym efekcie, zdecydujmy się na rozbudowaną kompozycję składającą się z kilku prostych półek o różnej szerokości, zamocowanych na przykład od najmniejszej do największej. Alternatywę stanowić będzie jedna półka wielopoziomowa lub kilka półek geometrycznych w kształcie kwadratu lub wielościanu.

Półka nad kuchennym blatem

Idealnym miejscem na półkę jest nie tylko salon, sypialnia, biuro, czy pokój dziecka, ale i… kuchnia! To właśnie w kuchni półki na ścianie pojawiają się coraz to częściej, zastępując lub uzupełniając górną zabudowę. Półkę ścienną w kuchni możesz przeznaczyć na słoiczki z przyprawami, zamkniętą w pojemnikach sypką żywność lub dekoracyjne naczynia i zastawę stołową. Tutaj również świetnie sprawdzą się proste, otwarte półki lub modele składające się z kilku poziomów, w tym półki z delikatnie wyższą przednią krawędzią.

Otwarte półki z zastawą stołową nad blatem w wiejskiej kuchni.

Półka pod skosami

Masz do urządzenia pokój na poddaszu? Jeśli występują w nim problematyczne skosy, zagospodaruj je właśnie półkami! Dzięki temu nie zmarnujesz przestrzeni, jednocześnie zyskując dodatkowe miejsce do przechowywania. To samo tyczy się wolnych wnęk pod schodami. Tego rodzaju zakamarki dzięki łatwym w aranżacji półkom mogą zamienić się w domową biblioteczkę, pomieszczenie gospodarcze lub schowek na drobiazgi.

Półka w swobodnym dostępie

Jeśli na półce chcesz przechowywać przedmioty, po które sięgasz każdego dnia, takie jak dokumenty lub podręczniki, najlepiej, by znalazła się ona w łatwo dostępnym miejscu. Półka nad łóżkiem lub kanapą nie będzie w takim przypadku wygodnym rozwiązaniem, ponieważ może zmusić Cię do stawania na tych meblach w celu sięgnięcia po potrzebną rzecz. Na półkę przeznacz więc pustą przestrzeń obok biurka, przy oknie, czy w pobliżu komody, na dogodnej wysokości. Przy pomocy pojedynczych półek możesz stworzyć nawet wiszący regał!

Półko-regał na roślinność i książki.