Czym charakteryzują się wnętrza bliskie naturze?

Wnętrza inspirowane naturą to gorący trend minionego roku, który z pewnością nie opuści nas w najbliższym czasie. Styl organiczny jest przepełniony spokojem, harmonią oraz lekkim i świeżym charakterem, który poza licznymi walorami wizualnymi nie pozostaje również obojętny na nasz nastrój i samopoczucie. Jak zatem urządzić swój dom w taki sposób, aby poczuć w nim bliskość otaczającej nas natury?

Wnętrza w kolorach ziemi

Mówiąc o organicznych, bliskich naturze wnętrzach nie sposób pominąć absolutnej podstawy, jaką są charakterystyczne dla tego stylu barwy. Biel, szeroka paleta beżów i brązów, ecru, oliwka, ciemna zieleń, czy szarość to kolory ziemi, które doskonale definiują wystrój organiczny oraz oddają jego charakter. Są to odcienie wybierane nie tylko jako pokrycie ścian, ale przebijające się również w formie tekstyliów i dodatków.

Jakie surowce i tworzywa wykorzystuje styl organiczny?

W stylistyce organicznej wykorzystuje się oczywiście drewno, doskonale prezentujące się jako pokrycie podłóg lub części ścian. Ponadto, popularnymi rozwiązaniami są także drewniane meble, schody lub dekoracyjne akcesoria. Inne, pożądane surowce to szkło, kamień, marmur, beton oraz cegła. Są to tworzywa, które znakomicie łączą się ze sobą, nadając wnętrzom wyrazistości. Pamiętajmy jednak o zachowaniu pomiędzy nimi odpowiednich proporcji. Podobnie jak i drewno, możemy wykorzystać je do wykończenia podłóg, ścian lub schodów.

Meble o obłych liniach

Elementem wyróżniającym wnętrza nawiązujące do natury są także nowoczesne meble do salonu o zaokrąglonych liniach. Ostre zakończenia i kąty proste nie należą do preferowanych rozwiązań, co nie oznacza jednak, że nie znajdą tu swojego zastosowania. Ciekawy efekt osiągniemy, łącząc dwa warianty ze sobą. Dlaczego styl organiczny lubi obłe kształty? Ponieważ są one łagodne, nadają bryłom lekkości, a także wytwarzają spokojną, harmonijną aurę. Najczęściej, meble wpasowujące się w taką stylistykę to stoliki kawowe, zestawy wypoczynkowe, lampy, czy komody.

Bliskość natury – materiały, tekstylia i roślinność

Dopełnienie wystroju organicznego stanowią wykorzystywane we wnętrzach materiały. Popularne tkaniny, z których produkuje się podstawowe tekstylia (koce, pledy, zasłony, pościel) to len, bawełna oraz wełna. Do wykonania elementów dekoracyjnych stosuje się natomiast m.in. drewno, rattan, wiklinę, ceramikę, porcelanę lub marmur. Ozdoby nie powinny emanować przepychem, bogatą ornamentyką czy fantazyjną wymyślnością kształtów.

Wnętrza inspirowane naturą to również, a właściwie przede wszystkim roślinność. Bujna, zielona i różnorodna. Kwiaty doniczkowe, palmy, drzewka dekoracyjne, czy trawa pampasowa należą do bardzo pożądanej zieleni, której nie powinno zabraknąć w naszym domu.