Jak połączyć salon z przestrzenią biurową?

Biuro w salonie to połączenie, które znane jest wielu osobom zamieszkującym głównie nieduże mieszkania w bloku, gdzie nie mogą oni pozwolić sobie na zaaranżowanie gabinetu w osobnym pokoju. W czasach, w których praca zdalna stała się standardem, powinniśmy jednak spróbować przystosować nasze wnętrza do komfortowego i efektywnego wykonywania czynności zawodowych. Jak zatem wygospodarować w salonie kącik biurowy?

Biurko w pokoju dziennym: podstawowe zasady

Stworzenie biura w już istniejącym, gotowym salonie jest nieco trudniejsze, aniżeli zaplanowanie go jeszcze na etapie remontowym. Jednak bez względu na to, w jakim momencie zdecydujemy się na połączenie gabinetu z salonem, powinniśmy kierować się takimi samymi zasadami. Pamiętajmy również, że nasze możliwości aranżacyjne zawsze pozostaną uwarunkowane specyfiką danego wnętrza. Czy jest to pokój o dużej powierzchni, czy raczej niewielki? Prostokątny lub kwadratowy? A może otwarty na kuchnię?

Obecnie, wymagania biurowe nie są na szczęście duże. Tak naprawdę do efektywnego i wygodnego wykonywania swoich obowiązków, większość z nas potrzebuje biurka i  fotela. Miejsce na dokumenty, takie jak regał lub komoda niekoniecznie musi znaleźć się w salonie. Możemy ulokować je w sypialni lub przedpokoju. Oczywiście będzie to zależne od przestrzeni, jaką dysponujemy oraz ilości dokumentów, jakie wykorzystujemy w swojej pracy.

Jednolita stylistyka

Doposażając naszą strefę dzienną w sprzęty biurowe, zachowajmy ich jednolitą stylistykę. Oznacza to, że jeśli posiadamy w niej nowoczesne meble do pokoju, nowe biurko i fotel powinny dopasować się do już istniejącego wyposażenia pod względem formy i kolorystki. Przykładowo, do salonu urządzonego w całości w bieli dobierzemy białe biurko, natomiast jeśli są to klasyczne meble w drewnie, miejsce do pracy również zostanie wykończone w tym designie.

Jak ustawić biurko i fotel w salonie?

Podczas urządzania kącika biurowego w salonie pamiętajmy, że jest to przede wszystkim strefa gościnno-wypoczynkowa. Nie możemy zatem zdominować jej głównego charakteru. Z drugiej strony, wygospodarowanie odpowiedniego miejsca do pracy nie powinno schodzić na drugi plan. Wykonywanie czynności służbowych na przykład z kanapy, przy załączonym w tle telewizorze nie jest zalecane ze względów psychologicznych. Gdzie zatem umieścić biurko i fotel?

Idealną lokalizacją będzie miejsce przy oknie, dostarczające naturalnego źródła światła. Jeśli jednak nie jest to możliwe, biurko powinno znaleźć się w rogu pomieszczenia, który dodatkowo doświetlimy. W małych wnętrzach najczęściej ustawia się je także pod ścianą, tak, aby nie przeszkadzało w codziennych czynnościach i umożliwiało swobodne poruszanie się. Jeśli jednak nasz układ pozwala nam na usytuowanie stolika w innym miejscu, przy zachowaniu podziału na strefy możemy dopasować go do dostępnych warunków.

Wydzielenie strefy dziennej od biurowej

Łącząc salon z biurem, bardzo ważne jest zachowanie wyraźnego rozdziału na dwie strefy. Będzie to z pewnością trudniejsze do wykonania na małych powierzchniach, na których wszystkie meble pozostają skumulowane. Najczęściej do oddzielania kącika pracy od części dziennej wykorzystuje się regał na książki z otwartymi półkami. Możemy zapełnić go zarówno elementami biurowymi, jak i dekoracyjnymi. Pamiętajmy jednak o zachowaniu odpowiedniej estetyki. W większych salonach stosuje się także ścianki działowe, które skutecznie odgradzają strefę biurową od dziennej. Jeśli nie mamy możliwości zastosowania żadnego z tych rozwiązań, spróbujmy wykorzystać już dostępne meble i dodatki. Przykładowo, zmienić ustawienie komody, sofy lub foteli wypoczynkowych, czy też zakupić duże, wysokie donice na kwiaty.