Wybierając meble wypoczynkowe, zakładamy, że będzie to wyposażenie, które posłuży nam przez długie lata. Dla wielu nie jest to bowiem tylko jeden z elementów salonu, ale jego serce. Eleganckie, miękkie i potężne narożniki, a może lekkie, zgrabne i luksusowe sofy? Bez względu na to, który z zestawów wypoczynkowych zdobi nasz pokój dzienny, każdy z nich wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby jak najdłużej mógł spełniać swoją funkcję i olśniewać przepięknym wyglądem. Jak zatem dbać o meble wypoczynkowe?
Pielęgnacja mebli obitych tkaniną
Sposób pielęgnacji mebli wypoczynkowych obitych tkaniną zależy od tego, czy była ona wcześniej impregnowana, czy też nie. Materiały impregnowane są łatwiejsze w czyszczeniu, ponieważ zostały zabezpieczone dodatkową powłoką, która ogranicza wchłanianie płynów oraz ułatwia późniejsze usuwanie zabrudzeń.
Jeśli nasza tkanina nie została przygotowana w ten sposób, bardzo ważne jest regularne czyszczenie, które pozwoli zachować jej atrakcyjny wygląd oraz umożliwi skuteczne działanie środka konserwującego. Zwróćmy również uwagę na to, czy wybraliśmy meble tapicerowane plamoodporne lub łatwo czyszczące- do usunięcia drobnych zabrudzeń z takiej powierzchni wystarczy najczęściej wilgotna szmatka. W przypadku powstania plam kolorowych (z kawy, wina, soku) zawsze miejmy pod ręką odplamiacz.
Poza systematycznym czyszczeniem każda tkanina wymaga również konserwacji. Zastosowanie profesjonalnych preparatów odświeży jej kolor oraz zabezpieczy przed zabrudzeniami.
Jak dbać o meble z ekoskóry?
Co zrobić, aby nowoczesne meble do salonu z ekoskóry wyglądały jak nowe? Dwa niezbędne kroki w prawidłowej i skutecznej pielęgnacji tego materiału to czyszczenie i impregnacja. Impregnowanie przeprowadza się nawet kilka razy w ciągu roku, w zależności od tego, jak często korzystamy z naszego zestawu wypoczynkowego. Pierwszy zabieg powinniśmy wykonać zaraz po zakupie, przed rozpoczęciem użytkowania mebla.
Do rozprowadzenia środka czyszczącego powłokę skóry ekologicznej najlepiej wykorzystać miękką gąbkę lub szczoteczkę. Po jego wyschnięciu możemy przystąpić do impregnacji. Zabiegi konserwujące mają za zadanie odświeżyć kolor materiału oraz ochronić go przed szybkim zużywaniem się- przetarciami, ścieraniem, pękaniem. Pamiętajmy, aby wykonywać je regularnie. W ten sposób na dłużej zachowamy właściwości zamiennika skóry naturalnej.
Zasady pielęgnacji mebli skórzanych
Meble skórzane są piękne, stylowe, eleganckie. Mimo że prezentują się niezwykle efektownie, w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji lub jej braku szybko mogą stracić swój atrakcyjny wygląd. Najczęstsze problemy towarzyszące meblom skórzanym to utrata koloru, przetarcia, pękanie oraz łuszczenie. W jaki sposób możemy tego uniknąć?
Inaczej wyglądać będzie pielęgnacja skóry zamkniętej, czyli lakierowanej, a inaczej otwartej. W pierwszym przypadku powinniśmy skoncentrować się na dokładnym czyszczeniu warstwy zewnętrznej za pomocą specjalistycznych środków oraz miękkiej gąbki lub szmatki. Po usunięciu zabrudzeń i plam oraz dokładnym wyschnięciu preparatu, możemy przystąpić do konserwacji.
Skóra otwarta występuje w różnych odmianach (rodzajach wykończeń), dlatego też przed rozpoczęciem czynności pielęgnacyjnych, powinniśmy zapoznać z zasadami dotyczącymi każdego gatunku. Jest to materiał delikatniejszy i bardziej miękki, aniżeli skóra zamknięta. Wykazuje przy tym zwiększoną podatność na uszkodzenia oraz wsiąkanie wody, która może powodować powstawanie ciemnych plam na powierzchni.