Czerń we wnętrzach – czy to dobry pomysł?

Czerń to barwa, którą wielu z nas wybiera na co dzień. Czarne ubrania, czarne dodatki, czarne samochody. Mimo że jest to kolor absolutnie bazowy, doskonale komponujący się z każdym możliwym odcieniem, wciąż mamy spore obawy, aby przemycać go do swoich domów. Czy aranżacje z wykorzystaniem głębokiej czerni są tak „przerażające”, jak często się nam zdaje? Nic bardziej mylnego! Sprawdźmy zatem, jak w odpowiedni i umiejętny sposób wprowadzić ten kolor do naszych wnętrz.

Jak stosować czarną barwę we wnętrzach?

Czerń jest uważana za barwę mroczną, ponurą i przytłaczającą. To zatem zrozumiałe, że pochodzimy do niej ostrożnie, zwłaszcza jeśli ma ona znaleźć się w naszym domu. Zanim zdecydujemy się wykonać ostateczny krok, zapoznajmy się z zasadami wykorzystania czerni we wnętrzach. Z pewnością pozwoli nam to uniknąć wielu pomyłek i rozczarowań!

  • Czerń to przede wszystkim barwa uzupełniająca. Nikt nie zmusza nas do malowania wszystkich ścian w tym kolorze, czy też zakupu kompletu mebli wybarwionego w bardzo ciemnych tonacjach.
  • Czarny kolor nie będzie trafionym wyborem w małych i wąskich pomieszczeniach, ponieważ faktycznie może je przytłoczyć i optycznie pomniejszyć.
  • Nie powinniśmy również stosować czerni na płaszczyznach zaciemnionych, jak i na ścianach z oknami!
  • Jest to barwa, którą należy wprowadzać do wnętrz stopniowo, nieustannie kontrolując powstający efekt.
  • W przypadku czerni bardzo ważne jest także odpowiednie oświetlenie. Mowa tu nie tylko o lampach, ale np. akcentach w kolorze złotym lub srebrnym. Błyszczące odcienie w połączeniu z czarnym stworzą bardzo szykowny obraz.
  • Czerń najlepiej prezentuje się w duecie z połyskującymi powierzchniami lub akcentami, a także cegłą, szkłem oraz geometrycznymi wzorami.

Dlaczego nie warto bać się czerni?

Czerń mimo swojego z pozoru ponurego charakteru, jest barwą niesamowicie elegancką. To właśnie z tego względu tak chętnie sięga się po nią podczas aranżowania wnętrz w stylistyce glamour, gdzie stanowi doskonały kontrast do różów oraz szklanych, pozłacanych lub posrebrzanych akcentów. Czerń jest także barwą wyrazistą, a zarazem odrobinę tajemniczą. Wystarczy jedna ściana w tym kolorze, aby nasz pokój zyskał zupełnie nowy, niepowtarzalny charakter. Pamiętajmy jednak, że nie jest ona przeznaczona tylko i wyłącznie do aranżacji nowoczesnych. Bez obaw możemy dopełnić czernią stylistykę klasyczną, w ten sposób wprowadzając do naszych wnętrz powiew świeżości i oryginalności.

A co z wyposażeniem? Najczęstszymi strefami, do których wybieramy czarną barwę, jest salon z jadalnią oraz kuchnia. Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do nowoczesnych mebli do pokoju wybarwionych w całości w tym kolorze, możemy jak zawsze pokusić się jedynie o akcenty. Czerń na meblach doskonale współgra z naturalnym drewnem oraz bielą i szarością w połysku. Świetnym pomysłem będą również obszerne stoły jadalne, wykonane z ciemnych tworzyw, takich jak metal, szkło bądź marmur.