Komoda – mebel do każdego wnętrza

Komoda to mebel, który nie przestaje zaskakiwać. Od wielu lat znajduje się na szczycie popularności, a zainteresowanie nią ani na chwilę nie maleje. Wszystko dlatego, że komoda daje nam ogromne możliwości aranżacyjne. Możemy wykorzystać ją w praktycznie każdym pokoju i niebywale łatwo dopasować do dowolnego wystroju wnętrza oraz już znajdujących się tam rozwiązań. Wszyscy, którzy poszukują modnego, praktycznego i uniwersalnego mebla, powinni skierować swoją uwagę właśnie na komodę!

Jak wybrać komodę idealną?

Komoda jest jednym z mebli występujących w niezliczonej ilości odsłon. Jak w takim razie w gąszczu różnorodnych ofert znaleźć tą jedną, wymarzoną?

Poszukiwania komody warto rozpocząć od kwestii praktycznych: wymiarów, materiału wykorzystanego do produkcji oraz rozkładu miejsc do przechowywania. Jeśli komoda ma uzupełniać naszą szafę, powinniśmy wybrać modele głębokie i pojemne, wyposażone przede wszystkim w duże szuflady. Jeśli jednak chcemy, aby spełniała ona funkcję dekoracyjną i reprezentatywną, z pewnością zainteresują nas komody z przeszkleniami, otwartymi półkami, czy podświetleniem. Dzięki tego typu funkcjonalnościom będziemy mogli wykorzystywać ją np. jako barek, czy też miejsce do eksponowania dekoracji i pamiątek. Wiele osób przy wyborze komody zwraca ponadto uwagę na nóżki, które nadają bryle smukłości i większej gracji. Komoda podtrzymywana na smukłych nóżkach sprawi, że nasza aranżacja nabierze lekkości.

Komoda i jej stylistyka

Bez względu na to, czy zapragniemy komodę nowoczesną, klasyczną, skandynawską, glamour, czy retro – na pewno znajdziemy bryłę o interesującym nas designie. Przy wyborze, najczęściej dopasowujemy ją do pozostałego wyposażenia, wybierając mebel z tej samej kolekcji lub innej, ale bardzo zbliżonej. W takim układzie komoda wraz z pozostałymi elementami tworzy harmonijną, spójną i jednolitą aranżację, która porządkuje każdą przestrzeń.

Czy jednak jest regułą, aby komoda za wszelką cenę idealnie komponowała się ze stylistyką całego wnętrza? We współczesnych aranżacjach panuje dzisiaj bardzo duża dowolność i swoboda. Oznacza to, że nasza komoda wcale nie musi należeć do tego samego zestawu mebli, czy też współgrać z nimi swoim designem. Możemy wykorzystać ją jako piękną i oryginalną dekorację, która stanie się wyrazistym elementem wystroju. Jeśli jednak decydujemy się na komodę w innym stylu, czy kolorze, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób połączyć ją z pozostałym wyposażeniem. W innym przypadku osiągniemy efekt przeciwny do zamierzonego, a nasza komoda, zamiast zdobić, stanie się meblem całkowicie burzącym harmonię wnętrza. Przykładowo, nowoczesne meble do salonu mogą zostać uzupełnione vintage komodą z drewna, która tchnie w minimalistyczną aranżację odrobinę klasycznego ciepła i uroku.

Komoda w różnych pomieszczeniach

Z komodą spotkamy się w każdym domu lub mieszkaniu. Możliwości w zakresie jej wykorzystania są naprawdę ogromne, ponieważ jest to mebel o wielu funkcjonalnościach oraz bardzo uniwersalnym charakterze.

Komoda w pokoju dziennym i jadalni

Obecność komody w salonie jest niemalże regułą. Doskonale nadaje się ona do tego wnętrza, gdzie służy celom dekoracyjnym oraz praktycznym. W komodzie w pokoju dziennym możemy przechowywać m.in. obrusy, serwetki, czy rodzinne albumy ze zdjęciami, natomiast jej górny blat przeznaczyć na stylowe ozdoby, fotografie w ramkach lub kwiaty.

Komoda w biurze

Komoda w domowym biurze z powodzeniem zastąpi klasyczne regały lub kontenerki. Dzięki niej nasza przestrzeń do pracy stanie się dużo przytulniejsza i bardziej elegancka. W przypadku komód, które mają znaleźć się w gabinecie, warto zdecydować się na modele z drzwiczkami lub z drzwiczkami i szufladami. Meble z samymi szufladami mogą okazać się niepraktyczne do przechowywania niektórych dokumentów.

Komoda w sypialni

Idealnym miejscem na komodę jest także sypialnia. Komoda w sypialni może występować samodzielnie lub w duecie z szafą. W małych wnętrzach bardzo często spotkamy się z układem: łóżko + komoda z lustrem. To bardzo praktyczny mebel do przechowywania m.in. bielizny, drobnych akcesoriów lub pościeli. Górną powierzchnię warto wykorzystać natomiast na dekoracje lub przeznaczyć na toaletkę bądź telewizor.

Komoda w przedpokoju

Zgrabne komody są także meblami chętnie wykorzystywanymi w przedpokojach. Świetnie nadają się do przechowywania butów, czapek, szalików, kluczy oraz dokumentów i listów. Będą doskonałym rozwiązaniem w wąskich lub małych przedpokojach, w których nie możemy pozwolić sobie np. na szafę na wymiar.

Komoda w pokoju dziecka

Komoda w pokoju dziecka jest niezwykle przydatnym wyposażeniem do przechowywania mnóstwa zabawek, książeczek lub ubranek. Dzięki niej łatwiej zachowamy porządek w tym wnętrzu. W początkowym okresie życia dziecka często służy również jako wygodne miejsce do zamocowania przewijaka.