Wszyscy, którzy chcą w pełni wykorzystać potencjał wysokich mieszkań lub zwiększyć funkcjonalność niewielkich powierzchni, błyskawicznie zauważą i docenią korzyści, jakie niesie za sobą stworzenie na takich przestrzeniach antresoli. Jak możemy ją zaaranżować i dlaczego warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie?
Antresola to dodatkowa przestrzeń użytkowa, pewnego rodzaju „półpiętro” lub „wewnętrzny balkon”, która nie tworzy jednak osobnej kondygnacji budynku. Zadaniem antresoli jest podział dostępnej przestrzeni oraz zwiększenie jej funkcjonalności. Antresola może występować w różnych odsłonach oraz być wykorzystywana na wiele sposobów. Sprawdźmy, co zyskamy, gdy zaprojektujemy ją w swoim domu lub mieszkaniu!
Kiedy antresola to dobry pomysł?
Antresola jest elementem szczególnie charakterystycznym dla wysokich, otwartych mieszkań loftowych, gdzie doskonale wpisuje się w industrialny design. Warto zatem zdecydować się na nią, gdy dysponujemy odpowiednio wysoką przestrzenią, pozwalającą na stworzenie dodatkowego półpiętra. Taka sytuacja ma często miejsce także w starych kamienicach. Antresola pozwala w ten sposób na lepsze, pełniejsze zaaranżowanie przestrzeni oraz wykorzystanie drzemiących w niej możliwości.
Stworzenie antresoli powinny rozważyć również osoby, które mają do dyspozycji niewielką, ograniczoną powierzchnię, taką jak kawalerka, czy studio. Dzięki niej zyskamy dodatkowe metry, w takich wnętrzach będące z reguły na wagę złota!
Antresolę wybiera się dziś nie tylko do mieszkań loftowych, znajdujących się w kamienicach, czy tych, o niedużym metrażu. Coraz to częściej z tak efektowną i ciekawie prezentującą się aranżacją spotkamy się również w domach jednorodzinnych, w których antresola stanowi oryginalny element wystroju wnętrza.
O czym pamiętać przy projektowaniu antresoli?
Do wykonania konstrukcji antresoli z reguły wykorzystuje się drewno, żelbet lub stal. Wiele zależy tutaj od tego, czy nasza antresola zostanie uwzględniona w projekcie, już na etapie budowy domu, czy też dopiero później.
Podczas planowania antresoli nie możemy zapomnieć o schodach, które będą prowadzić na nasz wewnętrzny balkon. Mogą być one proste, kręte, a nawet przybrać postać drabinki, gdy np. antresola jest umiejscowiona niżej.
Bardzo ważną kwestią jest także wysokość antresoli. Rekomenduje się, aby wynosiła ona minimum 2 m, przy czym zalecana wysokość to ok. 3 m. W tym miejscu powinniśmy kierować się przeznaczeniem naszego półpiętra. Jeśli będzie to np. kącik zabaw dla dzieci, jego wysokość może być niższa. Jeśli jednak przestrzeń na antresoli ma służyć osobom dorosłym, aby móc poruszać się tam swobodnie i bez przeszkód, wysokość ta powinna być odpowiednio wyższa.
Jak zaaranżować antresolę?
Antresola to wyjątkowo funkcjonalna przestrzeń, dająca ogromne możliwości aranżacyjne.
Sypialnia na antresoli
Sypialnia to jedno z najpopularniejszych przeznaczeń antresoli. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się przede wszystkim w mniejszych mieszkaniach. Wtedy też dolną kondygnację możemy wykorzystać na wygodną i przestronną przestrzeń dzienną, bez dodatkowego łączenia jej z miejscem do spania. Sypialnia na antresoli to również pomysł na aranżację pokoju gościnnego – szczególnie wtedy, gdy często spotykamy się z przyjaciółmi.
Pokój dzienny na antresoli
Antresola to również ciekawe miejsce na nietypowy pokój dzienny. Jeśli jednak chcemy urządzić ją w ten sposób, powinniśmy zadbać o odpowiednią powierzchnię. Charakter tej przestrzeni wspaniale podkreślą nowoczesne meble do salonu – wygodna kanapa, stolik kawowy oraz regał na książki.
Kącik zabaw na antresoli
Wśród pomysłów na urządzenie antresoli nie mogliśmy zapomnieć o kąciku dla dziecka! Na antresoli możemy zaaranżować zarówno jego pokoik z miejscem do spania i nauki, jak i klasyczną salę zabaw. Nie zapomnijmy oczywiście, aby starannie zabezpieczyć tę przestrzeń balustradami lub innego rodzaju ściankami.
Biuro na antresoli
Świetnym sposobem na zaaranżowanie antresoli jest umieszczenie tam gabinetu! Możemy zdecydować się na takie rozwiązanie zarówno przy projektowaniu antresoli w domu, jak i mniejszym bądź większym mieszkaniu. Docenimy je zwłaszcza w sytuacji, w której na stałe pracujemy online lub po powrocie z biura mamy w zwyczaju wykonywać niektóre obowiązki w domu.
Biblioteczka na antresoli
Antresola to również wspaniałe miejsce na klimatyczną biblioteczkę. Wygodna kanapa lub fotel, kilka regałów z książkami oraz lampa podłogowa w zupełności wystarczą.
Garderoba na antresoli
Jeśli marzy się nam duża, przestronna garderoba, jednak wciąż brakuje nam na nią miejsca, z pomocą przychodzi właśnie… antresola! Miejmy jednak na względzie, że jest to z reguły przestrzeń otwarta, widoczna z parteru, dlatego powinniśmy pamiętać, aby dbać o zachowanie porządku.