Ciemna ściana w salonie i sposoby na jej aranżację

Kolorystyka ścian kreuje wystrój każdego wnętrza. To ona wpływa na jego klimat, charakter. Zanim chwycimy za pędzel, powinniśmy zatem dokładnie przemyśleć naszą koncepcję oraz to, w jakim stylu chcemy urządzić pokój. Jednym z oryginalnych i ciekawych sposobów na aranżację jest ciemna ściana. Jak możemy zatem zastosować takie rozwiązanie w salonie – głównym, reprezentatywnym pomieszczeniu w każdym domu?

Ciemne kolory nadają wnętrzom elegancji i wyrafinowanego charakteru, wzbogaconego nutką tajemniczości. Ich obecność sprawia, że nasza przestrzeń staje się dostojna, majestatyczna. Ciemna ściana w pokoju dziennym posłuży jako stylowe, klimatyczne tło do wspólnych spotkań, kolacji, jak i wieczornego relaksu. Jeśli wciąż wahaliśmy się, czy warto pomalować jedną z powierzchni w ciemnych barwach, możemy mieć pewność, że jest to bardzo dobra decyzja!

Ciemna ściana w salonie – jaki kolor?

Ciemne kolory, czyli tak właściwie jakie? Nasz wybór może paść na:

Butelkową zieleń – wspaniały kolor do salonów w przeróżnych stylach. Doskonale wygląda we wnętrzach glamour, art deco, nowoczesnych, klasycznych, czy boho. Połączymy go z m.in. bielą, beżem, złotem, granatem, żółcią i pudrowym różem.

Granat – to kolor, który podobnie jak ciemna zieleń, świetnie odnajduje się w wielu aranżacjach. Będzie to przede wszystkim wystrój współczesny, vintage, retro i eklektyczny. Jeśli wybraliśmy granat, zapewnijmy mu towarzystwo w postaci bieli, głębokich, jasnych brązów i beżów, pudrowego różu, złota, curry lub butelkowej zieleni.

Bordo – wybierając bordo na ścianę do salonu, nasze możliwości kolorystyczne są nieco mniejsze niż w powyższych wariantach. Bordo wygląda dobrze w połączeniu z bielą, beżem, odcieniami grafitu, akcentami złota, granatu lub butelkowej zieleni. Będzie idealną barwą w stylistyce glamour, orientalnej, art deco, czy retro.

Grafit i czerń – doskonałe kolory do współczesnych, loftowych lub industrialnych przestrzeni. Znakomicie podkreślą i uwypuklą jasne, nowoczesne meble do salonu.  Mogą zostać wzbogacone wieloma barwami, takimi jak winna czerwień, żółć, beż, pastelowy róż, biel, jasny szary. Świetnie wyglądają również z dodatkiem drewna, naturalnych kamieni, cegły, rattanu, złota i szkła. Grafit i czerń odnajdą się nie tylko w nowoczesnych aranżacjach, ale i glamour, a nawet skandynawskich.

 

O czym pamiętać przy aranżacji ciemnej ściany?

Decydując się na ciemną ścianę, powinniśmy przygotować również ogólny projekt pokoju i rozwiązania, jakie chcemy w nim zastosować. Powierzchnia w ciemnym kolorze musi idealnie współgrać nie tylko z pozostałymi ścianami, ale przede wszystkim wyposażeniem naszego salonu.

Ciemna ściana ma stać się tłem pokoju, dlatego też zadbajmy o jej odpowiednią aranżację. Możemy zrobić to za pomocą kontrastujących mebli, jak i dodatków, czy oświetlenia. Dopełnieniem ciemnej ściany w salonie będzie przede wszystkim zestaw wypoczynkowy. Warto wykorzystać do tego również komodę o ciekawej formie wraz z odpowiednim udekorowaniem, np. lustrem, obrazem, roślinnością, czy stylowym wazonem. Alternatywą dla komody może stać się podświetlany barek. Innym rozwiązaniem pozostaje przyozdobienie samej ściany – plakatami, obrazami, nietuzinkowym lustrem albo zegarem, a nawet stylowymi kinkietami.

Pamiętajmy, że jeśli zdecydowaliśmy się na ciemną ścianę w salonie, nie oznacza to, że wszystko inne, co znajdzie się w tym wnętrzu, musi być jasne. Wyjątkową kompozycję uzyskamy, łącząc ciemną ścianę z ciemnymi meblami, gdzie kontrastującym elementem stanie się w takim przypadku jasna podłoga.