Meble do salonu w stylu eklektycznym

Eklektyzm jako sposób aranżacji wnętrz jest odpowiedzią na nasze zróżnicowane potrzeby. Nie stwarza ograniczeń, dając nam przestrzeń do łączenia ze sobą elementów pochodzących z różnych epok, okresów oraz stylów. Urządzając swój wymarzony dom, nie zawsze chcemy przecież ograniczać się tylko do jednej estetyki. Mamy różnorodne gusta i preferencje, a eklektyzm pozwala dać im wyraz oraz wyjść poza schematy. Najczęściej na taką mieszankę decydujemy się w najbardziej reprezentatywnej części naszego domu, jaką jest salon. Jak więc urządzić pokój dzienny w stylu eklektycznym?

Sposób na sukces: umiar, proporcje i motyw przewodni

Mimo że eklektyzm daje nam bardzo dużą swobodę, nie jest to jednak całkowita dowolność, pozbawiona jakichkolwiek reguł. Przypadkowe zestawienie kilku różnych mebli, kolorów, faktur i dodatków nie sprawi, że nasze wnętrze stanie się piękne i oryginalne! W przypadku stylu eklektycznego bardzo ważne jest odpowiednie wyczucie. Jeśli nie jesteśmy przekonani, czy poszczególne elementy będą ze sobą współgrać, naszą przygodę rozpocznijmy od poszukania porad, inspiracji i pomysłów, dostępnych w Internecie lub czasopismach.

Stylistyka eklektyczna wbrew ogólnym założeniom to przede wszystkim umiejętność zachowania umiaru i dobrego smaku. Pamiętajmy, aby nie przedobrzyć z różnorodnością. Już na samym początku powinniśmy wybrać motyw przewodni, wspólny mianownik, który będzie trzymał naszą aranżację w ryzach. Mogą być to na przykład drewniane meble bądź tkaniny o zbliżonym wzorze lub pochodzące z jednego gatunku. Zalecamy, aby koncentrować się na jakości poszczególnych elementów, a nie ich ilości. W ten sposób unikniemy wrażenia kiczu i przesytu.

Łączenie kilku stylów wymaga także ustalenia odpowiednich proporcji. Dlaczego? Wyobraźmy sobie, że chcielibyśmy wpleść do naszego salonu akcenty wyróżniające się przykładowo pięcioma odmiennymi estetykami. Zastosowanie ich na równi zaburzy pożądaną harmonię i wprowadzi do wnętrza chaos. Spośród wielu stylów musimy zatem zdecydować się na jeden, który posłuży nam jako tło, stanowiąc ok. 60-70% całej aranżacji. Pozostałe elementy rewelacyjnie dopełnią natomiast charakter naszego salonu.

Eklektyczne kombinacje mebli w salonie

Doskonałą bazą stylu eklektycznego są nowoczesne meble do salonu, które ze względu na swoją prostą, wyważoną stylistykę świetnie łączą się z wyposażeniem z innych epok. Popularne zestawienia to także klasycyzm z elementami stylu orientalnego oraz kolonialnego, czy też industrializm, boho i vintage. Wystrój vintage świetnie współgra ponadto z klimatem skandynawskim, przełamanym akcentami ubran jungle.

W pokoju dziennym możemy zestawić ze sobą barwną, pokrytą welurowym obszyciem sofę o eleganckim wykończeniu i efekcie pikowania z nowoczesnym, geometrycznym stolikiem kawowym, wykonanym z jasnego marmuru. Popularną kombinacją jest ponadto postarzany drewniany stół na stylizowanych nogach i designerskie krzesła.

Eklektyzm i kolory

Eklektyzm to zabawa kolorami i teksturami. Jeśli nie boimy się odważnych, soczystych kolorów, jest to idealny moment, aby ożywić nimi nasz dom. Świetnym wyborem będą głębokie, zdecydowane barwy, takie jak granat, kobalt, purpura, malina, butelkowa zieleń lub bordo. Możemy zastosować je jako pokrycie ścian, jak i w postaci dodatków — wazonów, osłon na donice z kwiatami, czy też tekstyliów. Podczas wyboru kolorów, nie ignorujmy warunków, jakie stwarza nasz salon. Jeśli nie jest to przestronny pokój o dużym metrażu, ciemniejsze kolory nie powinny zdominować wnętrza.