Pikowany narożnik lub sofa w salonie – do jakich wnętrz pasują?

Pikowanie tkanin jest techniką, która wpływa nie tylko na wygląd mebli, ale również komfort ich użytkowania. Najpopularniejszym rodzajem wyposażenia, na którym stosuje się pikowania, są oczywiście zestawy wypoczynkowe, a także łóżka tapicerowane. W jakim stylu powinniśmy więc urządzić nasz salon, jeśli rozważamy zakup narożnika lub kanapy z pikowaniem? Z czym możemy połączyć tego rodzaju meble?

Pikowania kojarzone są przede wszystkim ze stylem Chesterfield, glamour oraz nowojorskim. Nie oznacza to jednak, że pasują tylko i wyłącznie do ekskluzywnych, stylowych aranżacji, bazujących na bogatych zdobieniach i połysku. Dostępne dziś modele możemy łączyć zarówno z luksusowymi i wyszukanymi przestrzeniami, jak i wnętrzami urządzonymi we współczesnym stylu!

Pikowany narożnik w nowoczesnym salonie

Częstym problemem współczesnych wnętrz jest ich zbyt chłodny, surowy charakter, tworzony przez nowoczesne meble do salonu oraz stonowaną kolorystykę. W przełamaniu panującej atmosfery może pomóc nam właśnie narożnik z pikowaniem! Nowoczesne meble wypoczynkowe przyozdobione tą techniką w niczym nie przypominają stylizowanych sof, czy wersalek Chesterfield.

Bryły zachowują regularność, prosty, geometryczny kształt, a także wysoką funkcjonalność. Pikowania są tu subtelne, a zarazem zauważalne. Najczęściej przybierają formę dużych kwadratów na oparciu lub siedzisku. Narożnik z pikowaniami to doskonały wybór do nowoczesnego pokoju dziennego, do którego pragniemy wprowadzić odrobinę szyku, a przy tym zadbać o jego cieplejszy wystrój. Efekt ten spotęguje dodatkowo soczysty, wyrazisty kolor tkaniny obiciowej. Zamiast stonowanych szarości bądź czerni postawmy na piaskową żółć, łagodny błękit lub butelkową zieleń.

Pikowane meble a styl skandynawski

Stylistyka skandynawska to jeden z największych trendów ostatnich lat. Czy w tak urządzonym salonie znajdzie się miejsce na sofę z pikowaniem? Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości! Pikowane meble do pokoju urządzonego w stylu skandynawskim są nieco zbliżone do nowoczesnych odpowiedników. Wyróżniają się wyważoną formą, a także miękkimi, zaokrąglonymi liniami. Charakterystyczny element sofy skandynawskiej to drewniane skośne nóżki, które nadają bryle dodatkowej lekkości i gracji. Pikowania mogą przybierać tu kształt rombów, a także posiadać delikatne, jednokolorowe guziki w odcieniu tkaniny tapicerskiej.

Meble pikowane w pozostałych wnętrzach

Czy to koniec propozycji, dotyczących zakresu wykorzystania pikowanych mebli? Na całe szczęście nie! Tak przyozdobione kanapy, sofy bądź narożniki będą przepięknym dopełnieniem pokoju dziennego urządzonego w stylistyce eklektycznej, vintage, a nawet boho. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy wybierać bardziej wyszukane lub wyważone bryły. Bez względu na rodzaj zastosowanych przeszyć, ich charakter, czy też kolor tkaniny tapicerskiej, meble pikowane staną się dekoracją każdego salonu!

Z czym łączyć pikowane meble wypoczynkowe?

Klasyczne sofy pikowane, inspirowane stylem angielskim lub glamour należą do mebli bardzo ozdobnych i luksusowych. Jeśli zdecydowaliśmy się na właśnie takie modele, powinniśmy pamiętać, że nie potrzebują one wielu dodatków. Zwłaszcza gdy na pikowania składają się także guziki lub kryształki. Do najbardziej dekoracyjnych wariantów możemy zaliczyć sofy i wersalki z „gęstym” pikowaniem Chesterfield, a także wzbogacone imitacją szlachetnych kamieni. Tego typu przeszycia są ozdobą samą w sobie, dlatego też obejdą się bez dodatkowych poduszek, narzut, czy pledów. Harmonijne tło do stylizowanej kanapy stworzą meble utrzymane w bardziej wyważonym designie. Unikajmy zatem licznych frezów, wzorów, powierzchni o niejednolitej strukturze, a także nieregularnych form.

Jeśli wybraliśmy natomiast pikowane meble w nowoczesnej odsłonie, aranżacja salonu nie przysporzy nam większych problemów. W tym przypadku to właśnie pikowany narożnik stanie się elementem dekoracyjnym naszego wnętrza.