Wykańczając dom lub mieszkanie, każdy z nas będzie musiał zastanowić się, w jakim stylu chciałby je zaaranżować. Nie zawsze jednak potrafimy podjąć w tym zakresie jednoznaczną decyzję, stawiając na jeden, konkretny design. Sprawdźmy zatem, czy możemy pozwolić sobie na łączenie współczesnych wnętrzarskich trendów z inną stylistyką! Jeśli tak, w jaki sposób to zrobić, aby nie wprowadzić do naszych wnętrz chaosu?
Jak łączyć styl nowoczesny i klasyczny?
Wnętrza urządzone w sposób klasyczny są eleganckie, łagodne, pełne ciepła i uroku. Nowoczesność stawia natomiast na rozwiązania proste, funkcjonalne, wygodne. Ich połączenie pozwoli nam zatem na stworzenie wyjątkowej, niebanalnej przestrzeni, w której każdy z domowników będzie czuć się dobrze i przytulnie.
Pierwszy krok to oczywiście wybór kolorystyki. Tutaj nasze możliwości są właściwie nieograniczone. Warto również zaznaczyć, że zarówno styl klasyczny, jak i nowoczesny lubią barwy jasne, naturalne. Jest to w szczególności biel, beż i ecru, które mogą stanowić naszą bazę.
Zanim rozpoczniemy prace wykończeniowe, zastanówmy się, która ze stylistyk będzie dominować w naszym pokoju. Urządzając wnętrza w mieszanym wystroju, powinniśmy zdecydować się na jeden design mebli. Między wyposażeniem nowoczesnym a klasycznym występują bardzo duże różnice, dlatego też próba ich połączenia przy braku odpowiedniego wyczucia może zakończyć się fiaskiem. Przyjmuje się zasadę, że jeśli zdecydowaliśmy się na nowoczesne meble do salonu, wtedy też dobieramy do nich klasyczne dodatki. I na odwrót. Mogą być to obrazy w wykonane w określonej technice malarskiej, barwne tekstylia, czy też lampy – ze szklanym lub abażurowym kloszem.
Nowoczesne wnętrza w duchu vintage
Jednym ze sposobów na ożywienie nowoczesnych wnętrz, jest połączenie ich ze stylistyką vintage bądź retro. To tak naprawdę zestawienie przeciwieństw – starego z nowym. Uzupełniając nowoczesną aranżację o elementy stylu vintage, również powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Barwny, wyrazisty i oryginalny design retro nie potrzebuje wiele, aby pozostać zauważonym. Bezpieczne będzie zatem rozpoczęcie od dodatków. Tekstylia o ciekawych wzorach, lampy podłogowe, kwiaty doniczkowe, czy plakaty na ścianę to pierwszy krok do nadania naszym wnętrzom sentymentalnego charakteru.
Jeśli uznamy, że dekoracje to za mało, dodajmy do nich vintage meble. Może być to stylizowana wersalka na nóżkach, postarzana komoda, czy też designerski sekretarzyk. W wielu przypadkach wystarczy jeden element wyposażenia retro oraz odpowiednie dodatki, aby efekt okazał się zadowalający. Stopniowe wzbogacanie wnętrz o poszczególne elementy pozwoli nam przez cały czas kontrolować wystrój naszego pokoju oraz zachować w nim harmonię. Jeśli zdecydowaliśmy się na kolorowe, pełne wzorów i motywów akcesoria dekoracyjne, warto stonować je łagodnym tłem w postaci pokrycia ścian. Na dużych przestrzeniach doskonale sprawdzi się jednak kontrastowy akcent, np. w kolorze bordo, butelkowej zieleni, czy granatu.