Podział pokoju na strefy może okazać się konieczny zarówno w przypadku przestronnych, dużych pomieszczeń, jak i tych o mniejszym metrażu. Bardzo często jest to najlepszy sposób na zwiększenie ich funkcjonalności, a także maksymalne wykorzystanie potencjału naszego wnętrza. Czym możemy posłużyć się do tego zadania? Kiedy lepiej sprawdzą się ścianki działowe, a kiedy wystarczy sięgnąć po kolory lub struktury?
Problemów aranżacyjnych może przysporzyć nam zarówno większa, jak i mniejsza przestrzeń. W pierwszym przypadku mimo z pozoru nieograniczonego miejsca bardzo często nie wiemy, jak zapełnić je w sposób funkcjonalny i uporządkowany. Duże wnętrza stwarzają bowiem ryzyko utraty spójności i harmonii. Niewielkie pomieszczenia wymagają natomiast pomysłowości i bardzo dobrej organizacji. Najczęściej jeden pokój spełnia wtedy kilka funkcji, dlatego też wydzielenie poszczególnych stref staje się tu absolutnie niezbędne.
Ścianki działowe z płyty gips-karton
Rozdział pomieszczenia z wykorzystaniem płyt gips-karton należy do jednych z najpopularniejszych rozwiązań. Na jego korzyść przemawiają niskie koszty, łatwy i bezinwazyjny montaż, a także dobre parametry techniczne. Wiele ścianek może cechować się właściwościami takimi jak izolacyjność, akustyczność, czy zwiększona wytrzymałość na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Stosowanie ścianek kartonowo-gipsowych jest polecane w szczególności w pomieszczeniach o dużej powierzchni, z odpowiednim dostępem światła naturalnego. Nie sprawdzą się one natomiast w małych pokojach, gdzie wymagane są rozwiązania o „lżejszym” i subtelniejszym charakterze. Pamiętajmy, że ścianka działowa nie zawsze musi sięgać samego sufitu – jej wysokość oraz szerokość zależy od naszych indywidualnych potrzeb, oraz efektu, jaki pragniemy uzyskać. Możemy przykładowo zastosować ją idealnie pośrodku wnętrza, pozostawiając przejście po obu stronach, jak i zdecydować się na ściankę niską, która posłuży np. jako dekoracyjny murek.
Drzwi przesuwane
Przesuwane drzwi również lepiej sprawdzą się we wnętrzach, w których nie ogranicza nas dostępna przestrzeń. Możemy zastosować je ponadto tam, gdzie ze względu na specyficzny układ pomieszczenia (np. kształt litery „L”) naturalnie przedzielą je na dwa pokoje. Dużą popularnością w nowoczesnych aranżacjach cieszą się aktualnie drzwi szklane z czarnymi szprosami, które nadają wnętrzom osobliwego charakteru. Transparentne ścianki zapewniają przy tym doskonały dostęp światła, jednakże odbywa się to kosztem prywatności. Jeśli zależy nam na faktycznym ukryciu jednej części pokoju oraz zapewnieniu sobie większej intymności, wybierzmy drzwi wykonane ze szkła mlecznego lub drewna.
Panele do podziału pokoju
Duże możliwości aranżacyjne stwarzają także panele, służące jako dekoracyjne ścianki działowe. Ich łatwy i szybki montaż oraz dostępność w różnorodnych odsłonach czyni je świetnym wyborem do wielu pomieszczeń. Ścianki tworzone z paneli mogą mieć charakter prosty, pełny, jak i wyróżniać się fantazyjnym, dekoracyjnym wyglądem takim jak panele ażurowe.
Jak rozdzielić na strefy małe wnętrza?
Stosowanie dodatkowych elementów w niewielkich pokojach w większości przypadków zaburzy ich funkcjonalność. Jeśli chcemy podzielić na strefy stosunkowo małe pomieszczenie, powinniśmy sięgnąć po inne rozwiązania. Polecamy w szczególności:
- Zastosowanie różnych kolorów, materiałów lub struktur – do podziału wykorzystajmy inny rodzaj pokrycia ścian lub odmienny sposób wykończenia podłogi. W przypadku podłogi pamiętajmy jednak, że zastosowanie zbyt „drastycznego” odcięcia może doprowadzić do wizualnego pomniejszenia wnętrza (np. jasna drewniana podłoga w salonie i ciemne kafle w kuchni). Bezpieczniejszym wariantem jest zatem pokrycie ścian w różnych kolorach, wzorach lub teksturach. Mogą być to farby, cegiełki dekoracyjne, panele, czy fototapety. Podłogę w jednej części możemy wyłożyć natomiast dywanem.
- Nowoczesne meble do salonu – do rozdziału m.in. części dziennej od jadalnej wykorzystajmy kanapę ustawioną prostopadle do dłuższych ścian, z kolei w wyznaczeniu przestrzeni biurowej w salonie pomoże nam otwarty regał modułowy. Możemy wybrać zarówno modele niskie, stanowiące jedynie umowną granicę, jak i wysokie regały otwarte, zabudowane niemalże pod sam sufit.
- Oświetlenie punktowe – rozgraniczenie stref o różnych funkcjach odbywa się także przy pomocy światła. Wiszące klosze sufitowe nad stołem w jadalni, designerskie lampy podłogowe przy kanapie w strefie wypoczynkowo-gościnnej, czy też specjalne oświetlenie wyspy roboczej w kuchni otwartej na salon pozwoli nam wyszczególnić wybrane obszary.