Meble z rattanu w domu – gdzie je wykorzystać?

Rattan kojarzy się nam przede wszystkim z klasycznymi meblami do ogrodu, na taras lub balkon. Obecnie jednak jego zastosowanie stało się o wiele szersze. Rattan znalazł również swoje miejsce w naszych domach! Sprawdźmy, do jakich aranżacji pasuje, jakie są zalety tego naturalnego materiału oraz w jaki sposób możemy o niego dbać.

Czym jest rattan?

Rattan to naturalny surowiec, który pozyskuje się z palm rotangowych, nazywanych również trzciną indyjską lub hiszpańską. Nierzadko zdarza się, że rattan bywa mylony z wikliną lub bambusem. Jest to roślina pnąca, mająca długie pędy oraz pierzaste liście. Spotkamy się z nią przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej. Do Europy, a dokładniej Wielkiej Brytanii rattan przywędrował dopiero w wieku XIX, skąd zaczął docierać także do innych państw.

Z rattanu wykonuje się przede wszystkim meble, ozdoby do domu i ogrodu oraz kosze, skrzynie i kufry. Pierwsze meble z tego materiału wytwarzano już w czasach starożytnych w Egipcie i Rzymie!

W sklepach nie zawsze spotkamy się niestety z wyrobami pochodzącymi z naturalnego surowca. Dostępne rodzaje rattanu to także rattan syntetyczny (technorattan) oraz rattan z polipropylenu.

Rattan i jego zalety

Rattan jest materiałem bardzo plastycznym i elastycznym, dlatego pozwala na kształtowanie dowolnych form. Stąd też wykonane z niego meble odznaczają się rozmaitymi kształtami. To również surowiec naturalny, dzięki czemu może poszczycić się pięknym wyglądem. Pnącza palm rotangowych są także szybko odnawialne, a same rośliny uprawia się na specjalnych plantacjach. Do zalet produktów wykonanych z rattanu możemy zaliczyć ponadto ich niewielką wagę. Co jednak ważne, mimo swojej lekkości pozostają one stabilne, mocne i wytrzymałe. Meble rattanowe nie sprawiają zatem trudności w przenoszeniu, gwarantując jednocześnie wysoki komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania.

Meble rattanowe – czy tylko do ogrodu?

Rattan przez długi czas kojarzył się nam głównie z wyposażeniem i dekoracją przestrzeni zewnętrznych. Ogrodów, tarasów, altan, czy balkonów. Jego naturalny wygląd sprawia, że doskonale komponuje się on z roślinnością, kamieniami oraz pozostałymi naturalnymi surowcami.

Rosnąca popularność stylu skandynawskiego, rustykalnego oraz boho spowodowała jednak, że rattan coraz to częściej i śmielej zaczął wypełniać również nasze wnętrza. Dzisiaj, wykonane z rattanu meble znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w salonach, sypialniach, jadalniach i pokojach dziecięcych. Wśród rattanowego wyposażenia największym zainteresowaniem cieszą się m.in. rattanowe krzesła i fotele, stoliki kawowe, skrzynie, kosze, a także lampy.

Elementy wykonane z rattanu będą wyglądać doskonale również w aranżacjach eklektycznych, vintage, jak i inspirowanych dawnymi czasami. Możemy przemycić je do wystroju kolonialnego, japońskiego, czy śródziemnomorskiego. Towarzystwem dla rattanu staną się także nowoczesne meble do salonu. Proste, minimalistyczne formy w połączeniu z naturalnymi dodatkami wyglądają po prostu znakomicie!

Jak dbać o meble z rattanu?

Mimo wielu niekwestionowanych zalet rattanu powinniśmy pamiętać, że jest to także materiał mający swoje wymagania. Ze względu na to, że należy on do surowców pochodzenia naturalnego, roślinnego, podobnie jak drewno wymaga regularnych zabiegów konserwacyjnych. Dzięki nim zachowa swoją trwałość i piękny wygląd przez dłuższy czas. Warto mieć również na względzie, że rattanowe wyposażenie nie może być narażone na wilgoć i deszcz oraz bardzo wysokie i niskie temperatury. Nie powinniśmy zatem ustawiać go w pobliżu źródeł ciepła lub pozostawiać na zimę na zewnątrz.