Jak dobrać roślinność do stylistyki wnętrza?

Roślinność to podstawowa, niezastąpiona dekoracja każdego wnętrza, która nie należy do przemijających lub szybko zmieniających się trendów. To, na jakie kwiaty się zdecydujemy, zależeć będzie tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji i… stylistyki urządzanych pomieszczeń. Do każdego wystroju możemy bowiem dobrać odmienną zieleń, która idealnie podkreśli jego charakter! Jakie rośliny będą zatem pasować do konkretnych wnętrzarskich stylów?

Rośliny w nowoczesnym wydaniu

Roślinność to nieodłączony element współczesnych, minimalistycznych wnętrz, świetnie przełamujący ich często surowy charakter. Imponujące efekt możemy uzyskać, decydując się m.in. na gąszcz kwiatów. Jednakże we wnętrzach o standardowym metrażu, bez ogromnej i pustej przestrzeni w zupełności wystarczający okaże się jeden, wyrazisty akcent zieleni. Nowoczesne meble do salonu lub sypialni doskonale zaprezentują się z rośliną o dużych liściach oraz wyrazistym wyglądzie i rysunku łodygi. Polecane gatunki to m.in.: palma, monstera, dracena, figowiec lirolistny lub juka. Aby dobrze rosły, konieczna będzie również okazała donica. We współczesnych wnętrzach rewelacyjnie sprawdzą się te, wykonane z marmuru lub materiału imitującego beton.

Kwiaty do pomieszczeń w wystroju klasycznym

Myśląc o wnętrzach urządzonych w klasycznej formie, przed oczami stają nam piękne, bujne kwiaty, znajdujące się na stołach, komodach lub w rogach pokojów. Tradycyjna stylistyka to idealne miejsce zarówno na kwiaty cięte, jak i rośliny doniczkowe. Wybierając wazon lub doniczkę pamiętajmy, aby swoją formą współgrały z pomieszczeniem, w którym się znajdują.

Skandynawska zieleń

Żywa, intensywnie zielona roślinność rewelacyjnie podkreśli przytulną i bliską naturze stylistykę północnych krajów. Dominująca w tym wystroju biel nie obejdzie się bez wyjątkowych kwiatów, które stworzą w każdym wnętrzu magiczną aurę. Nowoczesne meble do salonu skandynawskiego możemy połączyć ze storczykami, paprociami, bluszczem, fikusami lub roślinami o dekoracyjnych liściach.

Zieleń w stylu retro

Styl retro to oczywiście… kultowe paprocie! Oryginalne, nietuzinkowe wnętrza vintage uwielbiają ponadto roślinność, taką jak drobnolistny asparagus lub niezwykle łatwą w uprawie trzykrotkę. Świetnym wyborem będą również rośliny kwitnące: storczyki, ketmię, czy też prymulkę.

Prowansalska lawenda

Jeśli zdecydowaliśmy się wprowadzić do naszego domu ciepły, nastrojowy i romantyczny klimat Prowansji, koniecznie zadbajmy o charakterystyczne dla tego regionu kwiaty. Pierwsze miejsce zajmuje bezsprzecznie wyjątkowa lawenda, zachwycająca swoim wyglądem i zapachem. Pamiętajmy jednak, że jest to roślina o pewnych wymaganiach- musimy zapewnić jej dostęp do słońca, systematyczne podlewanie oraz żyzną glebę. Lawenda będzie przepięknie prezentować się w doniczkach z ozdobnej ceramiki. Uzupełnieniem wystroju prowansalskiego staną się także zioła: tymianek, oregano lub bazylia, które nie tylko udekorują naszą kuchnię, ale również wzbogacą przygotowywane posiłki.