Sypialnia z szafą na całą ścianę – doceń praktyczne rozwiązania

Szafa to jeden z podstawowych i niezastąpionych elementów domowego wyposażenia, dzięki któremu możemy zachować w naszych wnętrzach porządek. Im większa będzie, tym też zmieścimy w niej więcej rozmaitych przedmiotów i akcesoriów, które nie wprowadzą przez to chaosu do strefy mieszkalnej. Szafa poza funkcją praktyczną jest również dodatkiem do naszej aranżacji. Jeśli pragniemy utrzymać spójny i harmonijny wystrój, zdecydujmy się na szafę zajmującą całą ścianę w sypialni.

Duża szafa na całą ścianę do sypialni

Podstawowym miejscem, w którym umieszczamy szafę, jest z reguły sypialnia. Sypialnia natomiast należy do wnętrz o prywatnym, intymnym i spokojnym charakterze, sprzyjającym wypoczynkowi i regeneracji. Podczas jej urządzania większość z nas koncentruje się zatem na tym, aby zaaranżować ją w sposób przytulny i spójny. Dzięki dużej szafie na całą ścianę dopasowanej do pozostałych mebli możemy osiągnąć pożądaną harmonię. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w małych, jak i większych sypialniach. Jakie możliwości mamy w tym przypadku?

Szafa na wymiar, czy modułowa?

Pakowne szafy do sypialni występują najczęściej jako meble wykonane na wymiar lub modułowe. Szafa wykonana na wymiar daje gwarancję nie tylko stuprocentowego dopasowania jej do naszych potrzeb, ale przede wszystkim specyfiki pomieszczenia. Jeśli chcemy zagospodarować m.in. skosy lub wnęki, to właściwie nasza jedyna opcja. Szafy modułowe są rozwiązaniem tańszym niż wykonywane na wymiar, jednak stwarzającym równie duże możliwości. Możemy samodzielnie decydować o układzie wewnętrznych przegród, kolorze korpusu oraz frontów, systemie otwierania i wielu innych.

Przesuwana, czy otwierana?

Większość dużych szaf bazuje na systemie drzwi przesuwanych. Są one szczególnie wygodne i pożądane w sypialniach o mniejszej powierzchni, ponieważ nie wymagają uwzględnienia dodatkowego miejsca na ich otwarcie. Z drugiej jednak strony, tradycyjne drzwiczki w odróżnieniu od przesuwanych pozwolą nam za jednym razem przejrzeć całą zawartość naszej szafy. Taki system sprawdzi się w większych pokojach, jak i u wszystkich osób, które preferują właśnie ten sposób otwierania. Stopniową popularność zyskują dzisiaj również szafy otwarte. Należy jednak zaznaczyć, że wymagają one dużej dyscypliny w zakresie zachowania porządku. Jeśli zatem mamy tendencję do częstych zmian stylizacji, czy kompletowania ich w pośpiechu, otwarta szafa wprowadzi bałagan do naszej sypialni.

Szafa z lustrem pełnym, częściowym lub bez lustra

Na drzwiach szafy, zwłaszcza tej z drzwiami przesuwanymi bardzo często umieszcza się duże lustra. Dzięki nim nasze wnętrze stanie się lżejsze oraz bardziej przestronne, dlatego jest to rozwiązanie, na które powinni zdecydować się właściciele niedużych pomieszczeń. Szafa z zewnętrznym lustrem pozwala również w wygodny sposób skontrolować swój wygląd oraz skompletować stylizację przed wyjściem. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy wybrać pełne lub częściowe przeszklenie, bądź też całkowicie z niego zrezygnować.

Kolor frontów i korpusu

Duża szafa, zajmująca całą ścianę lub wnękę pozwoli nam uporządkować naszą przestrzeń sypialną, jednak pod kilkoma warunkami. Jeśli nie kupujemy szafy należącej do tego samego kompletu, co pozostałe meble (łóżko, komoda, szafki nocne), powinniśmy wybrać model maksymalnie dopasowany do całej aranżacji. Nie tylko pod względem stylistycznym, ale również kolorystycznym. Przykładowo, gdy nasza sypialnia została utrzymana w jasnym, naturalnym drewnie, wenge szafa nie będzie tu dobrym pomysłem. I na odwrót – ciemne meble z drewna w połączeniu z jasną, białą szafą również nie stworzą spójnej kompozycji. Wyjątkiem od zachowania zbliżonego wyglądu, czy koloru, jest sytuacja, w której świadomie decydujemy się na swobodniejszą aranżację, bazująca na różnych nurtach.

Szafa na całą ścianę w przedpokoju lub pokoju dziennym

Sypialnia nie jest jedynym pomieszczeniem, w którym spotkamy się z dużą, praktyczną szafą. To również podstawowy element wyposażenia wielu przedpokojów, jak i niektórych pokojów dziennych – w szczególności w mieszkaniach w bloku. Również i w tych przypadkach możemy wybierać pomiędzy takimi samymi wariantami, jakie wskazano powyżej.

Szafa w pokoju dziennym powinna zostać dopasowana do tradycyjnych lub nowoczesnych mebli do salonu. Jeśli chcemy zachować uporządkowany i elegancki wystrój tego wnętrza, postawmy na jej jednolitą kolorystykę oraz gładkie lub zakryte lustrem fronty. To właśnie na małych przestrzeniach powinniśmy podchodzić ze szczególnym rozsądkiem do mieszania różnorodnych barw, wzorów i stylów. Brak trzymania się pewnych zasad może nie tylko wizualnie dodatkowo pomniejszyć nasze wnętrze, ale także sprawdzić, że stanie się ono chaotyczne.