Jesienne kolory we wnętrzach

Po upalnym, gorącym lecie zdominowanym przez słoneczną żółć, soczystą zieleń oraz radosne pastele, nadchodzi czas równie pięknej i klimatycznej jesieni. Choć bywa to także pora kapryśna, deszczowa i ponura, najczęściej jest jednak przedstawiana w określonych kolorach. Barwy jesieni tworzą wyjątkowo malownicze pejzaże, które każdego roku w takim samym stopniu zachwycają nasze oczy. Nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie przenieść je również do swoich domów i mieszkań. Jak w takim razie możemy zainspirować się jesienną aurą w aranżacji wnętrz?

Najpiękniejsze kolory jesieni

Mówiąc o barwach jesieni, mamy na myśli przede wszystkim głęboką czerwień, złocistą żółć, pomarańcz, brąz, beż oraz ciemniejszą zieleń. Kolory te mogą występować w różnych tonacjach. Zarówno mocniejszych, soczystszych, jak i przygaszonych. Jesienne barwy to również odcienie musztardowe, khaki, czekoladowe, cynamonowe oraz szarości. Doskonale łączące się ze sobą i tworzące przepiękne, nastrojowe aranżacje.

Przykładowo, beże i brązy potęgują wrażenie przytulności. Są ciepłe, spokojne. Wyciszają i pozwalają się odprężyć. Są także stosunkowo neutralne i uniwersalne, dlatego podobnie jak szarości, mogą stanowić doskonałą bazę aranżacyjną. W opozycji postawimy natomiast m.in. soczystą pomarańcz, elegancką czerwień lub złocisty odcień koloru żółtego. Tego typu kolory wprowadzą do naszych wnętrz powiew świeżości, energii i ciepła. Dodadzą im charakteru. Jeżeli jednak nie jesteśmy gotowi na mocniejsze akcenty, pomiędzy znajdą się barwy przygaszone, a także te, określane jako „brudne”. Może być to wspomniany już khaki, rudy, ceglany, czy popiel. Wisienkę na torcie będą stanowić jesienne barwy o ciemnym, głębokim nasyceniu – w szczególności butelkowa zieleń oraz czekoladowy brąz. Wyjątkowo eleganckie, wytworne.

W aranżacjach inspirowanych jesienią możemy pozwolić sobie na stosunkowo dużą dowolność w łączeniu ze sobą wielu barw. Taka wielokolorowa kompozycja przypadnie do gustu osobom, które nie boją się barwnych, energetyzujących wnętrz. Z drugiej strony możemy również wybrać motyw przewodni. Na przykład skąpany złotem salon do którego dodamy subtelny akcenty zieleni oraz pomarańczy. Możemy iść ponadto w kierunku różnych odcieni brązów i beżów. Jeżeli zechcemy nieco ożywić taką aranżację, postawmy na pomarańcze i żółcie. Łagodniejszy efekt da natomiast dodatek w postaci ciemnej zieleni lub khaki.

Tekstylia w jesiennych kolorach

Jak wprowadzić jesień do wnętrz? Oczywiście nic nie zrobi tego lepiej i szybciej niż tekstylia! Tekstylia, które są obecne w praktycznie każdym pokoju. Jeżeli lubimy wraz z początkiem nowej pory roku wprowadzać do wnętrz nowe, odświeżające akcenty, warto rozpocząć właśnie od tekstyliów. W salonie będą to przede wszystkim poduszki dekoracyjne, koce oraz dywany. W sypialni pledy, pościel oraz zasłony, natomiast w kuchni podstawki pod talerze, obrusy i ściereczki do naczyń. Możemy zdecydować się w tym przypadku nie tylko na jesienne barwy, ale i motywy!

Barwy jesieni na ścianach

A może wraz z początkiem jesieni planujemy większy remont? To idealny czas na odświeżenie ścian i przemalowanie ich w jesiennych barwach. Beże, brązy i szarości będą doskonałą bazą aranżacyjną. To kolory, które nie przestaną być modne i aktualne nawet przy zmianie pór roku! Nie musimy więc obawiać się, że wraz z nadejściem zimy lub lata staniemy przed wyzwaniem kolejnego malowania. Beże i szarości mogą stać się tłem zarówno do nowoczesnych mebli do salonu, jak i skandynawskich, a nawet klasycznych. W tym przypadku o ostatecznym efekcie jesiennym przesądzą więc dodatki. Oczywiście niektórzy z odwagą zdecydują się na inne z jesiennych barw – cynamon, khaki, czy zgaszoną pomarańcz. A może będzie to fototapeta na ścianę do salonu lub sypialni z motywem spadających liści, lub panoramą przebarwiającego się lasu?

Dodatki na jesienną aurę

Jesienna aura sprzyja przytulnym rytuałom. W celebrowaniu jesiennych dni i wieczorów pomogą nam również odpowiednie dodatki. Będą to w szczególności lampiony, aromatyczne świeczki i nastrojowe lampki oraz ciepłe i miłe koce. W jesienną aranżację doskonale wpasowują się ponadto dodatki z drewna, rattanu, czy wikliny – m.in. ozdobne kosze lub stoliczki. Warto zadbać także o stroiki z wykorzystaniem liści, gałązek, jarzębiny. I dyni oczywiście!