Pokój ze skosami. Pomysły na urządzenie wnętrza

Przeważnie na poddaszu spotykamy się z pomieszczeniami, takimi jak sypialnia lub łazienka. Często zdarza się jednak, że jest ono aranżowane na osobne mieszkanie. W takim przypadku na tej z pozoru problematycznej przestrzeni nie może zabraknąć przytulnego salonu, stanowiącego główny punkt każdego domu. Jak więc urządzić pokój ze skosami i jakie rozwiązania sprawdzą się tam najlepiej?

O czym pamiętać, urządzając pokój dzienny ze skosami?

Zanim wybierzemy nowoczesne meble do salonu, powinniśmy dokładnie zapoznać się z naszym poddaszem, jego powierzchnią użytkową oraz występującymi skosami. Wiedza ta okaże się bowiem bezcenna na etapie urządzania wnętrza oraz zakupu odpowiednich mebli. Szczególne znaczenie przy aranżacji pokoju odgrywa kąt nachylenia dachu oraz wysokość ścianki kolankowej. Im wyższa ścianka kolankowa, tym też urządzanie tego pomieszczenia przysporzy nam znacznie mniej trudności. Komplikacje mogą pojawiać się natomiast przy dachach namiotowych, w których nie występuje ścianka kolankowa.

Na jakie inne aspekty należy zwrócić uwagę, aranżując salon ze skosami?

Pamiętajmy, że obszar, z którego będzie korzystać osoba stojąca, powinien wynosić co najmniej 190 cm.

W pomieszczeniach na poddaszu liczy się przestrzeń. Zachowajmy zatem minimalizm w zakresie wykorzystywanych tam przedmiotów oraz utrzymajmy spójną stylistykę wnętrza. W miarę możliwości pozostawmy również jak najwięcej miejsca na podłodze oraz na środku pokoju– w jego najwyższym punkcie.

We wnętrzach ze skosami powinniśmy ponadto zadbać o dobre doświetlenie. Pomogą w tym nie tylko wyeksponowane i niezastawione okna dachowe, ale również odpowiednie oświetlenie i kolorystyka. Polecamy, aby na ściany wybierać barwy jasne: biele, beże, szarości lub pastele. Zastosowanie jednolitych odcieni złagodzi skosy oraz sprawi, że nasz salon na poddaszu stanie się przestronniejszy. Uwielbianym rozwiązaniem jest także drewno, tworzące przytulny, ciepły oraz spokojny wystrój.

Nowoczesne meble do salonu ze skosami

Pokój dzienny na poddaszu niestety nie jest dobrym miejscem na wysokie szafy przesuwane, masywne regały i meblościanki. Ich miejsce powinno zastąpić niskie umeblowanie w postaci foremnych komód, stolików kawowych, szafek RTV oraz niewielkich szklanych witryn. W najbardziej problematycznych przypadkach możemy zdecydować się również na meble na wymiar.

W pokoju na poddaszu idealnie sprawdzą się nowoczesne meble do salonu, o prostych, regularnych kształtach oraz wyważonym i spójnym designie. We wnęki, w zależności od ich wysokości możemy wsunąć niskie komody, stolik na telewizor oraz kosze na książki i gazety. Jeśli zdecydujemy się, aby w tym miejscu ustawić zestawy wypoczynkowe, zadbajmy w pierwszej kolejności o odpowiednią przestrzeń nad głową, pozwalającą na swobodne i bezpieczne siadanie i wstawanie z kanapy.