Jak poprawić proporcje wnętrza?

Za jedne z bardziej problematycznych w aranżacji uważa się pokoje wąskie i długie. Nieprzemyślany układ mebli, nieodpowiednia kolorystyka i wzornictwo mogą niestety dodatkowo zaburzyć proporcje tego wnętrza. Na szczęście dzięki kilku prostym zabiegom jesteśmy w stanie poradzić sobie nawet z taką przestrzenią! Jak to zrobić?

Wprawdzie obecnie odchodzi się od wąskich, długich wnętrz na rzecz przestronnych, otwartych przestrzeni, wciąż wielu z nas może się na takie tknąć. W szczególności w starym budownictwie – mieszkaniach w blokach lub kamienicach. Mówiąc o wąskich pokojach, mamy najczęściej na myśli te, których szerokość wynosi ok. 3 metrów. Jeżeli stajemy przed wyzwaniem wykończenia takiej przestrzeni, powinniśmy zastosować w takim przypadku sprawdzone triki, które optycznie poprawią proporcje naszego pomieszczenia!

Kolorystyka w wąskich pokojach

Chcąc wizualnie powiększyć małe wnętrza, sięgaliśmy po jasne barwy. Najczęściej białe ściany i nowoczesne meble do salonu o gładkich frontach i regularnych kształtach. Znajdą one zastosowanie również w wąskich i długich pokojach. Aby uzyskać pożądany efekt, będą potrzebować jednak towarzystwa ciemniejszych lub mocniejszych odcieni, takich jak grafit, butelkowa zieleń, brąz, granat, burgund. Jasne kolory w wąskich i długich pomieszczeniach stosuje się na dłuższych ścianach, natomiast ciemne barwy na ścianach krótszych. Zwłaszcza tej, najbardziej oddalonej od drzwi. Dzięki takiemu zabiegowi jesteśmy w stanie optycznie sprawić, że pokój będzie wydawać się krótszy, niż jest w rzeczywistości.

Pokój młodzieżowy z pomarańczową ścianą.

Wzory w wąskich pokojach

Z poprawą proporcji wąskich wnętrz świetnie radzą sobie także wzory geometryczne, w szczególności pasy w postaci tapet lub naklejek. Jeżeli chcemy wykorzystać je naprawdę umiejętnie, możemy zrobić to na dwa sposoby. Pierwsze z rozwiązań to poziome pasy na krótkiej ścianie, pozwalające na jej wizualne wydłużenie, poszerzenie. Druga z dostępnych opcji przewiduje montaż pionowych pasów na ścianach dłuższych (lub jednej z nich). Zastosowanie pionowych pasów podwyższa pokój i skraca perspektywę. Wystrzegajmy się natomiast stosowania poziomych linii na dłuższych ścianach, ponieważ doprowadzi to do dodatkowego, optycznego wydłużenia wnętrza.

Nowoczesny, wąski pokój dzienny.

Podłoga w wąskich pokojach

O proporcjach naszego wnętrza może zadecydować także podłoga. W wąskich pokojach powinna być ona jednolita i jasna, pozbawiona widocznych, mocnych odcięć. Wiele wątpliwości dotyczy przede wszystkim paneli. Tego, czy należy układać je wzdłuż, czy wszerz pomieszczenia? Teoretycznie lepszą opcją wydawałby się w tym miejscu drugi układ, który podobnie jak poziome pasy na krótkiej ścianie, poszerzyłby wnętrze. W praktyce jednak taki montaż paneli nie jest rekomendowany. Decydują o tym nie tylko względy estetyczne, ale i praktyczne. Panele położone w poprzek pokoju wiążą się z koniecznością wykonywania wielu przycinek i marnowania bardzo dużej ilości materiału. Najczęściej układa się je dlatego wzdłuż dłuższych ścian.

Ustawienie mebli w wąskich pokojach

W wąskich wnętrzach szczególnie problematyczne pozostaje ustawienie mebli. Wiele zależy też od tego, co dokładnie znajdzie się w wąskim pokoju. Czy będzie to sypialnia, pokój dziecka, biuro, a może salon? Zgodnie z ogólną zasadą, aby uniknąć spotęgowania wrażenia długiego tunelu, nie powinniśmy ustawiać mebli przy dłuższych ścianach. Znacznie lepsze efekty uzyskamy, gdy znajdą się one przy ścianach krótszych. Oczywiście układ, w którym całkowicie rezygnujemy z zastawiania dłuższych ścian, nie zawsze jest możliwy. Co więcej, w wielu przypadkach usytuowanie wyposażenia przy dłuższych ścianach wcale nie okazuje się aż tak złym rozwiązaniem. Jeżeli wąski pokój ma być sypialnią, klasyczne ustawienie mebli to łóżko lub kanapa pod jedną z krótszych ścian, a szafa lub komoda pod drugą. W pokoju dziecka i salonie będziemy natomiast potrzebować miejsca jeszcze na biurko, szafkę RTV, czy stolik.

Jasny, prostokątny salon z jadalnią.