W jakim stylu urządzić mieszkanie?

Podczas urządzania domu lub mieszkania zawsze, mniej lub bardziej świadomie, kierujemy się określonym stylem. Nasze możliwości są dzisiaj praktycznie nieograniczone, ponieważ poza wyborem jednego spośród różnych wystrojów, możemy zdecydować się nawet na to, aby zestawić ze sobą kilka różnych trendów! W jakim więc stylu powinniśmy urządzić naszą życiową przestrzeń? Jak wybrać ten jeden, jedyny?

Jak wybrać stylistykę wnętrz?

Niektórzy wiedzą od razu, w jakim stylu chcą urządzić swoje wnętrza. Są jednak i tacy, którzy nie mają do końca sprecyzowanego gustu lub nie potrafią zdecydować się, jakie rozwiązanie będzie dla nich najlepsze. Co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedzieć na kilka pomocniczych pytań, które nakierują nas na to, jaki styl może okazać się najbardziej trafiony nie tylko dla nas, ale i dla naszego mieszkania!

  • Kolorystyka i wzornictwo

Pośród jakich barw czujecie się najlepiej? Czy są to jedynie kolory łagodne, stonowane, czy też może nie boicie się ciemniejszych lub bardziej krzykliwych akcentów i wzorów?

  • Formy, kształty

Czy preferujecie proste, gładkie i minimalistyczne meble, czy stylizowane, eleganckie i bardziej szykowne? Ostre, wyraźne linie, czy obłe, łagodne kształty?

  • Klimat

Czy lubicie przytulne, klimatyczne przestrzenie, wnętrza bliskie naturze, czy lepiej czujecie się w surowych, a może eleganckich i luksusowych aranżacjach?

  • Wielkość aranżowanej przestrzeni

Jak duża jest przestrzeń, jaką aranżujecie? Czy jest to przestronny apartament, czy raczej niewielkie mieszkanie? Jak wygląda kwestia nasłonecznienia – czy macie w nim duże, czy małe okna? W małych mieszkaniach powinniście w większym stopniu skoncentrować się na względach praktycznych. Tym, aby była to przestrzeń funkcjonalna i wygodna.

Najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Stylów wnętrzarskich jest oczywiście o wiele więcej. My jednak skoncentrujemy się na tych, które już od wielu sezonów cieszą się zdecydowanie największą popularnością. I nic nie zapowiada tego, aby coś miało się w tym zakresie zmienić. Jest to wystrój nowoczesny, skandynawski, klasyczny, glamour,  industrialny oraz eklektyczny.

Wnętrza nowoczesne

Mimo że wnętrza nowoczesne kojarzą się przede wszystkim z surowością i minimalizmem, mogą być również ciepłe i klimatyczne. Nowoczesność ceni prostotę i funkcjonalność. Nowoczesne meble do salonu, sypialni, czy kuchni mają regularne, geometryczne kształty i są pozbawione zbędnych zdobień, detali. Oszczędne są również dodatki, które powinno stosować się z nastawieniem na jakość, a nie ilość. Kolory charakterystyczne dla wnętrz nowoczesnych to przede wszystkim biel i szarość. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wprowadzić do środka inne odcienie. We współczesnych aranżacjach stosuje się zarówno pastele, jak i barwy ciemniejsze. Granat, grafit, żółć, czy zieleń. Popularne jest także drewno, beton, naturalne kamienie, szkło.

Wnętrza nowoczesne.

Wnętrza skandynawskie

Bezkonkurencyjny w potęgowaniu ciepłej, klimatycznej atmosfery jest styl skandynawski.  To wnętrza bliskie naturze, harmonijne, a przy tym bardzo funkcjonalne. Skandynawski design kocha biel, jasne drewno oraz naturalne materiały. Na przestrzeni lat doczekał się wielu odmian, dlatego poza bielą w skandynawskich aranżacjach natkniemy się dzisiaj również na szarości, beże, a nawet pastele – miętę, pudrowy róż, czy lila. Styl inspirowany północnymi państwami mimo ciepła, jakie tworzy, ceni również umiar i prostotę. Silnie koncentruje się na tym, aby wnętrza poza przytulnością, w jak największym zakresie służyły wszystkim domownikom. Były wygodne i praktyczne.

Wnętrza skandynawskie.

Wnętrza klasyczne

Wystrój klasyczny zachwyci wszystkich, którzy lubią wnętrza bardzo ciepłe, rodzinne i przytulne. Styl klasyczny to styl dla tradycjonalistów. Miłośników wielu różnorodnych ozdób w domach oraz drewnianych, ciemniejszych mebli. Wyposażenie w klasycznym stylu bazuje na łagodnych liniach. Ma również liczne zdobienia w postaci frezów na frontach, stylizowanych nóżek, czy dekoracyjnych uchwytów. W przestrzeniach klasycznych dominuje wiele odcieni beżu i brązu, a także jasna żółć, brzoskwinia, khaki, ecru, czy śmietanka.

Wnętrza klasyczne.

Wnętrza glamour

A może odrobina blasku, szyku i luksusu? Jeśli to właśnie w takich aranżacjach czujecie się dobrze, warto zainteresować się stylistyką glamour. Elegancką, wytworną i przyciągającą uwagę. Lubiącą połyskujące powierzchnie i bogate zdobienia. Wystrój glamour uwielbia przede wszystkim srebro i chrom. Róże, fiolety, szarości, a ponadto klasykę – biel i czerń. We wnętrzach glamour pożądane są dlatego meble szklane lub z frontami wykończonymi na połysk. Nie zapomnijmy  także o dużej ilość luster i przeszkleń, efektownych żyrandolach, czy ozdobnych świecznikach, lampach i wazonach. Bardzo ważną rolę odgrywają ponadto miękkie, gładkie w dotyku tkaniny o luksusowym wyglądzie, takie jak plusze i welury. Gdy wybierzemy je jako pokrycie sof lub puf, nie bójmy się wzbogacić ich o dodatkowe pikowania i przeszycia!

Wnętrza glamour.

Wnętrza industrialne

Styl industrialny jest bardzo wyrazisty i specyficzny, ponieważ wykorzystuje rozwiązania, z jakimi nie spotkamy się nigdzie indziej. W industrialnych przestrzeniach nie musimy ukrywać rur, starych lamp i reflektorów, czy przewodów, ponieważ to właśnie one są dekoracją takich wnętrz! Styl czerpiący inspiracje z XX-wiecznych fabryk przeniesie nas w czasie. Znamienne dla aranżacji industrialnych są: czerwona cegła, drewno, metal i aluminium. Z kolorów jest to natomiast biel, czerń i szarość, a ponadto czerwień, żółć, pomarańcz, ciemna zieleń. Industrialne przestrzenie charakteryzują się otwartością, brakiem wyraźnego podziału na pokoje, dobrym nasłonecznieniem oraz wysokością.

Wnętrza industrialne.

Wnętrza eklektyczne

Nadal nie wiecie, na jaki styl się zdecydować? To może eklektyzm? Czyli umiejętne zestawienie ze sobą kilku trendów! Klasycznym przykładem jest w tym miejscu łączenie nowoczesnych wnętrz z kolorowymi akcentami vintage. Mimo że eklektyzm jest dla wielu kuszącą opcją, w praktyce jego wdrożenie wymaga odpowiedniego wyczucia i zmysłu. Eklektyzm to nie żaden miszmasz, a ciekawa różnorodność i wnętrza urządzane ze smakiem.

Wnętrza eklektyczne.